Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

„Ловци на съкровища“ се борят за опазване на културното наследство

30 ноември 2015 г. в 09:52
Последно: 19 юни 2024 г. в 10:27

Цифрови „Ловци на съкровища“ – така наричат себе си активистите, които се борят за съхранение на културното наследство на човечеството чрез създаване на 3D модели на културни обекти.

За това, как активистите спасяват културните обекти от унищожение, съобщава порталът Ars Technika UK.

Първоначално „ловци на съкровища“ били наричани специалисти културолози от състава на армията на САЩ за спасение на присвоени от нацистите предмети на изкуството.

Много от цифровите „ловци на съкровища“ се явяват членове на CyArk – неправителствена организация, занимаваща се със създаването на цифрови архиви на обекти от културното наследство на ЮНЕСКО. CyArk използва всички достъпни съвременни технологии – 3D скенери, дронове, панорамни камери, 3D принтери, системи за виртуална реалност.

В такива страни като Сирия, Иран, Либия хиляди хора воюват за съхранение на културните обекти независимо от тежките условия на военни действия. Когато „Ислямска държава“ започна масово унищожение на исторически и религиозни обекти, заплахата от унищожение на паметници на културата нарасна още повече.

Активистите на движението, въоръжени с лаптопи, камери, смартфони, документират паметниците на изкуството по цял свят, понякога със заплаха за собствения си живот. Събраната информация ще позволи да се създаде база данни с 3D модели на културните обекти.

Друга група активисти работи с интернет обществото. „Проект Мосул“, назован в чест на град Мосул в Ирак, използва интернет краудсорсинг, който позволява да се качват директно снимки на сайта.

Активистите търсят също и снимки в открити източници. Колкото повече снимки бъдат открити, толкова по-лесно ще се създадат 3D модели на обектите, които се намират под заплаха от изчезване. Благодарение на този проект някои културни обекти вече са били реконструирани, например табличката Ниргул от музея на град Мосул, завзет от ислямистите.

Категории на статията:
История