Лунните астронавти са с по-висок риск от сърдечносъдови заболявания
Нови открития показват, че астронавтите, които са летели до Луната имат 4 до пет пъти по-висок шанс да развият сърдечносъдови заболявания от тези, които никога не са напускали орбитата около Земята (или изобщо Земята).
Тези открития поставят проблем и пред бъдещите полети до Марс или други, още по-далечни планети. Проучването е публикувано в Scientific Reports и е включило 100 астронавти, седем от които са летели на Аполо.
При полетите до Луната между 1968 и 1972 те са излезли от магнитния щит около Земята, наречен магнитосфера. Този магнитен щит ни пази от опасната космическа радиация. Според екипа изследователи, тези лъчи, идващи извън нашата Слънчева система, са въздействали негативно върху сърдечносъдовата система на астронавтите от Аполо.
За да потвърдят това, те са поставили опитни мишки в ситуация на безтегловност и са ги облъчвали със същите космически радиационни лъчи, с които са били облъчени астронавтите. Това което се е случило на мишките е потвърдило опасенията на учените. Безтегловността не се е отразила по никакъв начин на гризачите, но космическата радиация е увредила ензимите, контролиращи кръвоносните им съдове и тяхната възможност да се отпускат. Така кръвоносните съдове са останали свити и по-твърди. Това е затруднило кръвния поток.
При хората подобна ситуация би довела до високо кръвно налягане и в някои случаи до сърдечнисъдови заболявания. Тези изследвания доказват, че пред астронавтите, готвещи се за полет до Марс има още един много сериозен проблем за преодоляване.