Сексуалните плувци. Няколко факта за сперматозоидите

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

© dream designs / FreeDigitalPhotos.net

Антония Михайлова

С всяка еякулация мъжете изхвърлят около 200 млн. сперматозоида. Какво ви е известно за тези малки и важни „организми”? Представяме ви интересна информация за тях.

Реагират на храненето

Оказва се, че според изследвания за доброто качество и количество на сперматозоидите са необходими определени хранителни вещества. Например експерименти доказват, че мастните киселини (в частност докозахексаенова киселина – DHA), които се съдържат в много риби, имат важно значение за формиране на качествена сперма.

Експертите обясняват и защо тази киселина е толкова важна. Тя превръща вялите сперматозоиди в силни плувци.

Мъжете в по-напреднала възраст трябва да се придържат към богата на антиоксиданти диета и да употребяват поливитамини, за да поддържат сперматозоидите си във форма. В изследване е установено, че в спермата на мъже над 44-те г., в чиято диета се съдържа високо количество витамин С, вероятността от увреждане на ДНК на сперматозоидите намалява с 20%. Антиоксидантите, витамин Е, цинкът и фолиевата киселина имат подобно въздействие.

Смешните опашатковци

Вкоренените представи за здравия сперматозоид е „попова лъжичка” с овална форма и дълга извита опашчица. Оказва се, че повечето сперматозоиди не са толкова красиви. Едва една трета от представителите на мъжката семенна течност изглеждат така. Това означава, че спермата на повечето мъже под микроскоп изглежда доста забавно.

Дефект може да има във всяка от трите съставни части на сперматозоида – главичката, шийката и опашчицата. Дефектни може да са и всичките му части. Например такива сперматозоиди може да са двуглави или главичката им да е прекалено малка, шийката – прекалено тънка или прекалено дълга, а опашчицата може да е пречупена или прекалено извита. Влияят ли тези дефекти на качеството на сперматозоида, до днес е спорен въпрос.

Открити от холандец

Човечеството не знаело за съществуването на сперматозоидите до 1677 г., когато холандският създател на микроскопа Антони ван Льовенхук (Antony van Leeuwenhoek) не разказал на света, че видял под микроскоп как „малки животни” се движели в собствената му сперма.

Льовенхук побързал да увери читателите, че спермата била резултат на сексуални отношения с жена му, а не на мастурбация. „Телата им бяха закръглени, а зад телцето се виждаше дълга и тънка опашка”, пише той в първия си доклад.

Предназначението им дълго е разбирано неправилно

Антони ван Льовенхук открил нов свят в семенната течност, но той силно се заблуждавал за начина, по който сперматозоидите оплождат яйцеклетката. Всъщност процесът по оплождане не е бил тълкуван вярно чак до 1879 г.

Смятало се, че след зачеването хората изглеждат точно така, както се раждат, само че в умален вид. Спермистите, както наричали придържащите се към въпросната теория, дори твърдели, че са видели миниатюрни хуманоиди във всеки сперматозоид. А жените били само инкубатори за износването на мъжкото семе.

Получават малко помощ

Силните плувци сред сперматозоидите са много малко, когато работата опира до проникване в яйцеклетката. Женският хормон прогестерон стимулира трескавото движение на опашчиците, за да се промъкнат през защитната мембрана на яйцеклетката. Миналата година е открито, че определен белтък носи отговорност за получаването на хормоналния сигнал от сперматозоидите.

© renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net 

Мачовците не е задължително да имат суперсперма

Жените често си падат по мъже с дълбоки, мъжествени гласове. Но изследвания, проведени наскоро, доказват, че качеството на спермата при такива мъже не е по-добро от това на мъже, чиито гласове са с по-висока тоналност. Дори е установено, че често концентрацията на сперматозоиди в спермата на мъже с ниски гласове е ниска.

Напълно е възможно дълбокият глас, от който жените потръпват, да е свързан с високо ниво на тестостерон. Но високите количества на този хормон фактически намаляват концентрацията на сперматозоиди, което представлява своеобразен еволюционен компромис.

Източник: Live Science

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори