Ядосайте се, ама хубаво!
Ако сте „яхнали метлата”, то заради здравето си е по-добре да изпуснете парата, твърдят учените. Избухливите хора, които дават воля на своя гняв, имат повече шансове да живеят дълъг и здрав живот.
Изследователи от Йенския университет в Германия смятат, че това отчасти обяснява защо емоционалните и импулсивни италианци и испанци живеят почти с две години по-дълго от сдържаните англичани, които се стараят да пазят външно спокойствие.
Как влияят емоциите
Учените са анализирали данните на 6000 пациенти и са изяснили, че тези, които си тъпчат тревогите в душата, страдат от учестен пулс. С времето това може да доведе до хипертония и да увеличи риска от цяла редица ужасни заболявания – на сърцето, рак, увреждане на бъбреците и т.н.
На най-голям риск са изложени тези, които се опитват да крият емоциите си от страх и често демонстрират отбранително поведение.
Те избягват да рискуват, опитват се прекалено да контролират себе си и обкръжението си. Когато се сблъскват със стресова задача, сърцебиенето им се ускорява и се появяват други признаци на стрес и тревога.
Вижте още:
Но учените твърдят, че хората, които се стараят да бъдат спокойни, си имат своите плюсове. Независимо че рискът от развиването на различни болести при тях е по-голям, те по-бързо оздравяват, тъй като са по-дисциплинирани и мотивирани да променят начина си на живот.
Как да се справим с гнева?
Когато почувстваме гняв, често не можем да се справим с него по верния начин. Самият гняв може да бъде полезен, ако се насочи в нужната посока. Ето няколко съвета как може да се управлява гневът.
1. Когато почувствате, че емоциите ви заслепяват, направете почивка. Дишайте дълбоко и бройте до 10. Ако ви е малко, бройте още веднъж. Бройте колкото е нужно.
2. Заемете се с физическа активност. Излезте на улицата, разходете се или тичайте.
3. Пейте си любима песен, представете си разпускащ образ, опитайте йога или медитация.
4. Хуморът сваля напрежението. Можете да се посмеете над ситуацията или да си представите забавна случка.
5. Направете гнева продуктивен. Заемете се с работа вкъщи, с почистване или друга дейност.
6. Напишете гневните си мисли. Можете да напишете писмо на човека, на когото сте ядосани и да излеете гнева си на хартия, но без да го изпращате.
7. Не потискате емоциите, иначе следващия път може да се взривите още по-силно. Това ще доведе до чувство на вина и последващо потискане.
Източник: Daily Mail