Активността на мозъка издава сънищата ни

Бъди най-интересния човек, когото познаваш

brainimaging.waisman.wisc.edu
Антония Михайлова

Сънищата ни престават да бъдат тайна, недостъпна за другите. Японски учени от Международния институт за телекомуникационни изследвания и Научно-технологичния институт Нара са успели да разшифроват съня с помощта на функционална магнитно-резонансна томография и електроенцефалограма.

Изследователите поканили трима млади хора за поспят в томографа и докато те спали, била заснемана и електровълновата активност на мозъка им с енцефалограма. Когато енцефалограмата показвала, че спящият вижда нещо, го будели и той разказвал какво е сънувал.

Необходимо е да се подчертае, че става дума не за пълноценен сън, а за неговото преддверие – периода, в който току-що сме заспали. Според Юкиясу Камитани, ръководил експеримента, изследователите избрали за анализ предсънното състояние просто от съображение за икономия на време, за да не чакат пълноценната фаза на съня. Общо на всеки от участниците му се наложило „почти да заспи” поне 200 пъти.

На втория етап от работата изследователите учели компютъра да превръща данните от мозъчната активност във визуални елементи. За да разберат какви визуални усещания на каква активност съответстват, на доброволците били показани клипове със стотици картинки, събрани от няколко онлайн бази.

Машината декодер се учела да различава индивидуалните модели на мозъчната дейност, присъщи на конкретния човек и възникващи в отговор на конкретни образи. След това в компютъра били зареждани данните за активността на мозъка в момента на заспиването и в резултат се получавали сведения какво вижда човекът в този момент.

Особеността на изследването е в това, че неговите автори за първи път приложили тази известна процедура по разшифровка на мозъчната активност към сънищата. В статия, публикувана в сп. Science, изследователите пишат, че по данните от томографията са успели да разпознаят типа обект, който човек виждал насън – например кола, дърво или друго. Но самите учени подчертават, че технологията за разшифроване още не е съвършена. Така можем да се каже, че човек сънува кола, но да не се видят подробности. Дори ако някой сънува, че пътува извън града, може да се определи само колата в съня.

С други думи цветовете, действията, емоциите остават извън пределите на разшифроването. Освен това разпознаването може да стане едва след известно време – след около 15 секунди. И накрая разшифроващата програма трябва да се настройва отделно за всеки човек. Това означава, че дори един и същи обект се сънува различно от различните хора и се съпровожда от различни рисунки на мозъчна активност.

Всичко това са чисто технически трудности, които без съмнение ще бъдат преодолени. Главното е, че този начин за дешифроване на мозъчната активност е приложима и към такава загадъчна област като съня. Възможно е след разшифроването на съня невробиолозите да надникнат и в най-съкровените тайни на нашата психика.

Източник: Wired

Грешка, групата не съществува! Проверете синтаксиса! (ID: 5)
Категории на статиите:
Наука

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


*

Мегавселена

С използването на този сайт вие се съгласявате със събирането на cookies. повече информация

Сайтът използва coocies, за да ви даде възможно най-доброто сърфиране. С влизането в него вие се съгласявате с използването им.

Затвори