Лунното затъмнение доказало глобално застудяване, макар и незначително
Лунното затъмнение, което милиони хора по света наблюдаваха в нощта на 28 септември (само ние – не, тъй като плътни облаци закриха небето), се отличавало с голяма наситеност на цветовете и по-тъмни оттенъци от обикновено.
Според специалистите на глобално ниво това свидетелства за застудяване на Земята, макар и незначително.
Както пояснява Ричард Кин от Колорадския университет, лунните затъмнения могат да разкажат много за прозрачността на земната атмосфера, пише Spaceweather.com.
„Когато стратосферата е замътнена от вулканична пепел и други аерозоли, лунните затъмнения обикновено са тъмночервени. Когато стратосферата е сравнително прозрачна, лунните затъмнения са яркооранжеви“, пояснява ученият, специализиран в изучаването на атмосферата.
Всичко това, по думите на специалистите, има огромно значение, тъй като стратосферата пряко влияе върху климата. Чистата стратосфера позволява на слънчевите лъчи свободно да достигат повърхността на планетата и да нагряват Земята.
От 1998 до 2008 година, изхождайки от характера на лунните затъмнения, стратосферата на Земята е била прозрачна, което в резултат е внесло принос в увеличаването на глобалната температура.
Затъмнението на 28 септември 2015 година не било толкова ярко като преди. Опитните наблюдатели от седем страни изчислили, че блясъкът на Луната по време на затъмнението е бил с 0,4 единици по-малък от очакваното. Снижението на яркостта е било около 33%.
Стив Албърс от Американското управление по изследване на океаните и атмосферата смята, че причината за това е натрупването на вулканични аерозоли в долните слоеве на стратосферата.
„Това се случва поради чилийския вулкан Калбуко, който изригна през април 2015 г. Шест месеца по-късно ние все още наблюдаваме влиянието на това изригване и залезите в двете полукълба – и то вероятно е повлияло и на затъмнението“, пояснява Албърс.
Вулканичната пепел в стратосферата отразява слънчевата светлина, като по този начин охлажда земната повърхност. Според Ричард Кин изригването на Калбуко и изпуснатият от него слой пепел с оптична дебелина 0,01 е довело до понижаване на температурата на планетата с около 0,04 градуса по Целзий.
Специалистите подчертават, че такова захлаждане е доста незначително. За сравнение – изригването на вулкана Пинатубо през 1991 година е довело до глобално захлаждане от
0,6 градуса по Целзий и небивал снеговалеж в планините на Колорадо в средата на юли. Сегашното захлаждане едва ли ще доведе до нещо подобно. По-скоро, според експертите, то ще бъде компенсирано много скоро.