НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Американската космическа агенция НАСА обяви съществени промени в плановете си за мисията „Артемида 3“.
Вместо историческото кацане на лунната повърхност, астронавтите ще останат в ниска околоземна орбита, за да тестват ключови системи, необходими за бъдещи пътувания в дълбокия космос.
Новината идва на фона на продължаващите дискусии около мисията „Артемида 2“
Фокусът се измества към следващата стъпка, но с изцяло преработена концепция.
Джереми Парсънс, помощник на заместник-администратора на програмата „От Луната до Марс“, поясни, че основната цел на обновената мисия ще бъде проверката на едновременната работа на няколко космически апарата.
Ще се тества и сътрудничеството с частни партньори, преди да се предприеме стъпката към изпращане на хора на лунната повърхност.
Космическият кораб „Орион“ ще бъде изстрелян с четирима астронавти
Техният състав все още не е обявен.
Задържането на мисията в близост до Земята ще осигури допълнително време на компании като SpaceX на Илън Мъск и Blue Origin на Джеф Безос да финализират и тестват своите системи за кацане на Луната.
Първоначално договорът беше сключен само със SpaceX за тяхната ракета Starship, но поради забавяния в разработката НАСА реши да възобнови конкурса.
Междувременно Blue Origin се готви да тества своя спускаем модул „Синя Луна“ по време на роботизирана мисия по-късно тази година.
Екипажът на „Артемида 3“ ще прекара значително повече време в космоса в сравнение с предходните мисии. Това ще позволи обстойно тестване на животоподдържащите системи, включително запасите от вода, кислород и азот.
Астронавтите ще извършат и първата в историята демонстрация на скачване на два космически кораба в орбита с цел презареждане с гориво – ключова технология за бъдещи полети до Луната и Марс.
От агенцията уточняват, че все още има детайли за изясняване
Например, точната продължителност на мисията, научните ѝ цели и методите за комуникация с наземния контрол.
Тази промяна в стратегията е значителна, тъй като „Артемида 3“ трябваше да отбележи завръщането на човека на Луната.
Сега дългоочакваната разходка по лунната повърхност се отлага за мисията „Артемида 4“, която е планирана не по-рано от 2028 г.

